Buğday & Un

Bu kitap, buğdayın tanımı ve morfolojisinden değirmen teknolojilerine, unda kalite ve kalite kontrolden un katkılarına, un depolama ve taşıma sistemlerinden un fabrikası yönetimine kadar bir un fabrikasındaki bütün bir süreci, ayrıntılarıyla kapsamaktadır.

Bu kitabın amacı; un fabrikası yatırımcılarının, un fabrikalarının profesyonel yöneticilerinin ve üretim sürecinde çalışan teknik ekiplerinin, un fabrikalarına makine ve servis hizmeti veren kuruluşların ve de sektörle bağlantılı tüm profesyonellerin, üretim sürecinde ihtiyaç duydukları tüm konularda faydalanabilecekleri, yaşadıkları sorunlara çözüm bulabilecekleri bir başucu kaynağı olmaktır.

 

Kıta Araştırması: ASYA
Bu kitap, Parantez Group’un Asya kıtasındaki belli başlı ülkelerle ilgili bir araştırma ve bilgi paylaşımı çalışmasıdır. Bu çalışma özellikle adı geçen ülkelerin hububat üretim ve tüketim oranları, değirmencilik sektörleri, ithalat ve ihracat pazarları ve koşulları hakkında değirmencilik sektörü temsilcilerine bilgi ve fikir vermeyi amaçlamaktadır.
Parantez Group bu kitapta ayrıca kendi portföyünü de değirmencilik sektörünün bilgisine açmış ve kendi portföyündeki değirmenlerin bir kısmının iletişim bilgilerini paylaşmıştır.

 

2005 yılında düzenlediği ilk İDMA Fuarı’yla birlikte tamamen değirmencilik sektörüne odaklanan Parantez Fuarcılık, sektör mensuplarıyla geliştirilen diyaloglar ve yapılan araştırmalar neticesinde sektörün en önemli ihtiyaçlarından birisinin nitelikli bilgiye ulaşmak olduğunu belirlemiştir.
Sektörün bu bilgi ihtiyacını karşılamak amacıyla, yayıncılığa da adım atan Parantez Fuarcılık, 2006 yılında düzenlediği ikinci İDMA Fuarı’yla birlikte Değirmenci Dergisi’nin de ilk sayısını da sektörle buluşturmuştur.
İki aylık periyotlarla Türkçe ve İngilizce olarak okuyucularıyla buluşan ve aynı zamanda dünyanın her tarafından dijital olarak da takip edilebilen Değirmenci Dergisi, bugün sektörün en temel bilgi kaynağını ve iletişim mecrasını oluşturmaktadır.
Değirmenci Dergisi, dünya hububat ve bakliyat piyasasındaki son gelişmeleri aktaran, sektörün ihtiyaç duyduğu yenilik ve teknolojilere yer veren, çeşitli ülkelerin piyasa koşulları ve ihracat-ithalat çalışmaları hakkında bilgi veren, sektörle ilgili uluslararası etkinlikleri takip eden ve katıldığı bu etkinliklerde edindiği bilgileri okuyucularıyla paylaşan, alanında iddialı ve itibarlı bir yayın olmayı misyon edinmiştir.

 

BBM Dergisi, İDMA Fuarı, Değirmenci Dergisi, Değirmencinin El Kitabı gibi çalışmalarıyla tanınan Parantez Group’un ilk sayısını Ocak 2012 yayınladığı bir yayındır. Parantez Group’un yıllardır hizmet verdiği değirmencilik ve hububat sanayinin tamamlayıcı bir dalı olan ekmek, bisküvi ve makarna sektörüne yönelik olarak hazırlanan BBM Dergisi, ekmek, bisküvi ve makarna sektörünü, özellikle uluslararası arenada temsil etmeyi amaçlamaktadır.
İki aylık periyotlarla Türkçe ve İngilizce olarak okuyucularıyla buluşan ve aynı zamanda dünyanın her tarafından dijital olarak da takip edilebilen BBM Dergisi, sektörün en temel bilgi kaynağı ve iletişim mecrası olmayı hedeflemektedir.
BBM Dergisi, dünya ekmek, makarna ve bisküvi piyasasındaki son gelişmeleri aktaran, sektörün ihtiyaç duyduğu yenilik ve teknolojilere yer veren, dünyanın farklı bölgelerinin ekmek, bisküvi ve makarna tüketim alışkanlıkları, kültürleri hakkında bilgi veren, sektörle ilgili uluslararası etkinlikleri takip eden ve katıldığı bu etkinliklerde edindiği bilgileri okuyucularıyla paylaşan, alanında iddialı ve itibarlı bir yayın olmayı misyon edinmiştir.